Az, hogy a Piaget kifejezetten otthonosan mozog a lapos kalibereket világában, az Haute Horlogerie ismerői között axiómának tekinthető. A lapos kaliber elkészítésének képessége azonban önmagában nem elég egy olyan márka számára, amely nem csak műszaki, hanem esztétikai téren is egyedit szeretne alkotni. Ebből a szempontból a Piaget lapos kaliberei valójában csak ugródeszkául szolgálnak olyan egészen különleges darabok megalkotásához, mint a Piaget Altiplano Double Jeu.
A GMT funkcióval ellátott, azaz egy második időzóna idejének kijelzésére képes órát leginkább azok becsülik meg, akik évente valóban százezer kilométereket repülnek, jóformán ide-oda ugrálva az időzónák között. Az Altiplano Double Jeu lapos szerkezetei révén ezt a funkciót egy teljesen új szemszögből közelíti meg, miközben az óra magasságban inkább a szerényebbek között marad, átmérőben azonban igazodik korunk méreteihez. Mindehhez pedig kifinomult, elegáns stílus párosul.
A Piaget 838P kaliberével szerelt „felső” óra szemből...
...és hátulról
Az Altiplano Double Jeu két számlapot és két szerkezetet kapott. Főleg az utóbbi nem ismeretlen, hiszen még a középkategóriában is találunk olyan márkákat, amelyekben két kaliber dolgozik, de akár háromra is van példa. A két önálló számlap már ritkább, de a Jaeger-LeCoultre különböző Reverso modelljei biztosan mindenkinek eszébe jutnak. Amivel az Altiplano Double Jeu kitűnik az a kaliberek és számlapok elhelyezése. Alapvetően két teljesen önálló lapos órát, tokkal és számlappal együtt házasítottak össze úgy egyetlen órába, hogy az a Piaget esztétikai követelményeinek is teljes mértékben megfeleljen.
A GMT funkciót ellátó számlap, alatta 832P kaliber
Egy metamorfózis lépései
A „felső” órába a Piaget 3,1 milliméter magas 838P manufaktúra kalibere került, amelyen célszerű annak az időzónának az idejét beállítani, ahol éppen tartózkodunk. Ezt a kézi felhúzású kalibert egy teljesen önálló 43 milliméter átmérőjű fehér- vagy vörösarany tokba építették be, maga a szerkezetet pedig a hátlap üvegbetétje révén még láthatóvá is válik. Az „alsó” tokban a 2,5 milliméter magas 832P kaliber lakik, amelyen a referenciául szolgáló időzóna, például otthonuk idejét érdemes beállítani. Ahogy szomszédja, ez is kézi felhúzású és szintén manufaktúra szerkezet. A 830P kaliberen alapszik, egyedüli különbség pedig mindössze az, hogy az óramutatója nem 12, hanem 24 óra alatt jár körbe. A két különböző időzóna idejének ilyen módon való elkülönítése a leolvasás egyértelműségét szinte tökélyre viszi; nincsen GMT mutató, nem kell külön skálát leolvasni, egyszerűen egy teljesen különálló órára kell pillantani.
Ahogy az a Piaget-től elvárható, nem csak a tok felületének kialakítására fordítottak figyelmet, hanem mindkét szerkezetet is bőségesen díszítették. Ellentétben a 838P kaliberrel, a 832P-t sajnos nem lehet szemügyre venni, mivel a Piaget címerével díszített „alsó” óra, hátlapja tömör. A Piaget Altiplano Double Jeu két időzónát ilyen módon megjelenítő elrendezése mindenféleképpen kiemeli az órát a konkurensek közül, azonban nem ez az egyetlen ilyen vonása: nagy presztízsű, nemes fémekből készült öltönyórák közül egyedül ez az egy rendelkezik 24 órás számlappal. |
|
|